vendredi 4 mai 2018

[PL] Thoughts about the reform of University in France

To jest mój pierwszy artykuł po polsku. Bardzo rzadko pisze po polsku, i oczywiście nie mam do tego dostosowanej klawiatury, żeby było tylko trudniej. Przeważnie mowie po polsku o prostych, codziennych rzeczach. Moje artykuły po polsku będą bardziej "intelektualne", o bardziej abstrakcyjnych tematach, o polityce na przykład, tak jak właśnie ten temat :

Myśli o reformie uniwersytetu we Francji



Kilka miesięcy temu, prezydent Francji Emmanuel Macron zaczął nowa reformę francuskiej szkolnictwa, i ta reforma dotyczy też szkoły wyższej - uniwersytetu.  Ta reforma się znajduje w prawie Vidal - pod nazwą Pani Minister Frédérique Vidal z ministerstwa Szkoły Wyższej. 

To prawo sprawiło dużo niezadowolenia wśród studentów we Francji, do których ja nie należę, wręcz mi się to prawo nawet podoba.

Mówimy tutaj o prawie Vidal lub ORE, Orientation et Réussite des Etudiants, czyli Poradnictwo i Sukces Studentów. 

Studia we Francji są w sytuacji, powiedzmy... katastroficznej. 

Dzisiaj na uniwersytecie, ponad jednej trzeciej studentów nie zalicza pierwszego roku licencjata. Tylko 28% studentów we Francji zaliczają licencjat w trzy lata. 
I to z różnych powodów :
- licealiści nie są wystarczająco poinformowani o kierunków na studiach
- poziom maturzystów nie jest dostosowany do wymagań wykładowców
- dużo studentów nie przychodzą na wykłady, i tylko korzystają stypendiów państwowych

Bardzo dużo studentów, nie wiedząc nic a nic o studiach, wybierają pierwszy-lepszy kierunek, który do nich nie pasuje, nudzą się, nie idą na wykłady i w końcu nie zaliczają, i zmieniają studia. I to jest rok, niestety stracony - nawet jeśli francuski stan umysłu chce wmówić ludziom ze oblewanie jest pozytywne. Ale jednak to prawo chce to zmienić.

Prawo ORE łączy się z udostępnieniem nowej platformy dla maturzystów - Parcoursup, zastępując APB. 
APB polegało na tym systemie : Licealista wpisywał około 10 życzeń studiów w wybranej kolejności. Jeśli się dostał do pierwszego życzenia listy, zostawał on od razu rozpisany innych życzeń. Istniały różne kryteria aby wybierać licealistów, ale co do uniwersytetów, selekcja zawsze była niemal źle widziana i... nielegalna.
Francuska matura, baccalauréat, ma to do siebie, ze to jest pierwszy dyplom uniwersytecki. Z tego powodu, każdy licealista ma prawo do dołączenia uniwersytetu, niezależnie od wyników na maturze. 

Jak sadzicie byli wybrani studenci gdy było więcej chętnych niż miejsc na fakultecie ?
Ocenami na maturze? No nie, właśnie powiedziałam za one są niezależne. 

Losowaniem.

Bycie na uniwersytetem stało się po prostu LOTERIĄ. Nie raz się zdarzało ze bardzo dobrzy ucznie nie mogli się dostać na studia o których marzyli, tylko po to że mieli PECHA. 

Parcoursup to zmienia. Dzisiaj, uniwersytety nie muszą przyjmować wszystkich ani losować.
Dzisiaj, uniwersytet ma możliwość obejrzeć wyniki licealisty podczas liceum i wybierać studentów pod nimi. Aby jednak uniwersytet został dla wszystkich, uniwersytet możne tylko odmówić miejsce studentom którzy nie wypełniają swoje kryteria i nie chcą brać dodatkowych wykładów doszkalających. 
Koniec maturzystów którzy nie znali nic o matematyce którzy się znajdowali na kierunku naukowym. 

A więc czemu niektórzy są niezadowoleni? Bo tak. 
Poważniej, ludzie się oburzają ze licealiści nie zawsze wiedza co chcą studiować później. Ale jest tez reforma liceum która jest przygotowana, i będzie chciała pomagać licealistów w wyborach. 

Jest też druga cześć tego prawa która zbudza niezadowolenia, ale już długo pisze i mam tego dość. Więcej napisze następny raz :)

Źródła: 

Jeden student na trzy przestaje studiować po pierwszym roku studiów

18 sredniej (na 20) na maturze i żadnych studiów we wrześniu